1. díl - Předsudky
“Co tady chceš?” Otázka, na kterou mají hokejistky jasnou odpověď
Jako společnost se vyvíjíme, ale setkání s názorem, že hokej je sport pro chlapy a ženská patří do kuchyně, není raritou. Tahle stereotypní nálepka je pro holky, které se chtějí věnovat hokeji velkou překážkou.
Zkuste si jen představit, jak se asi cítí malá holka, která na stadion táhne bágl se svou hokejovou výstrojí, a musí poslouchat narážky typu: „To táhneš bráchovi?“ „Co tady chceš?“ Nemístné poznámky a dotazy nejsou jedinou výzvou, se kterou se na zimním stadionu musí děvčata poprat.
Prostory s jejich přítomností jednoduše nepočítají a holky to odmalička vnímají. Jaké to je být dívkou v chlapeckém kolektivu, ví i česká reprezentantka týmu do 18 let Julie Jebousková: “To že jsem holka mě ovlivnilo hodně, jak v dobrém, tak ve zlém. Moc jsem si nevěřila, což mě trochu ovlivňuje i teď.”
Holčičky, děvčata ani dospělé ženy nepotřebují nadstandardní podmínky. Vlastní šatna by se však měla stát standardem. V Česku tuto funkci často suplují malé místnůstky, které po většinu času využívají uklízečky na úschovu vlastního náčiní. Inspirovat bychom se mohli například u severských nebo severoamerických zemí, kde jsou podmínky pro holky srovnatelné s těmi pro kluky.
Požadavek na vlastní šatnu ale neznamená, že by měly být holky jakkoli vyčleňovány, ba naopak. Chtějí být součástí hokejového kolektivu i se svými klučičími vrstevníky a chtějí s nimi hrát. Vzhledem k podmínkám však musí být jejich touha často silnější než u jejich klučičích vrstevníků.
“Chuť všem ukázat, že na to mám, stejně jako kluci v šatně, byla moje motivace,” popisuje Julie cestu za svým hokejovým snem. Jako jedna z mála dokázala obstát v prostředí, které na děvčata nebylo připraveno. Vlastní zázemí by pro mladé hokejistky znamenalo, že jsou skutečně součástí hokejové rodiny, která je bere jako sobě rovné a chová se k nim s respektem. Děvčatům by to pomohlo najít si dřív svou hodnotu.
I díky skvělým výkonům reprezentačního týmu si čím dál víc lidí uvědomuje, že české hokejistky jsou skvělé sportovkyně, které tomuto drsnému sportu dávají maximum. Čísla náborů rostou v poslední letech skokově právě i díky postupu ženské reprezentace na olympiádu či dvěma bronzovým medailím ze světových šampionátů. Díky narůstající pozornosti, která se ženskému hokeji dostává, se v posledních letech daří předsudky veřejnosti bourat, ale práce je teprve na začátku.
“Nikdy není pozdě, ani brzy na to s hokejem začít. Musíte se ním bavit a bude to pro vás vše,” dodává Julie, která s hokejem začínala už ve 4 letech a od té doby už ji dle jejích slov nikdo nikdy nevyzul. Jak je to možné? Jednoduše proto, že holky k hokeji prostě patří.